Na penzijko výhodně: Jak se vyhnout zdanění příspěvku od zaměstnavatele i výnosů
Od loňského roku se v doplňkovém penzijním spoření (DPS) nedaní příspěvky zaměstnavatele 15procentní sazbou daně z příjmu i při jednorázovém výběru. Zdanění se vyhnou i lidé ve starém penzijním připojištění (PP), ale musí přejít právě do DPS.
Většina z těch, kteří si spoří na penzi v penzijních fondech se státním příspěvkem, volí na konci spoření jednorázovou výplatu. Jen zhruba jedno procento jich přistoupí na výplatu úspor formou měsíční renty. A tím pádem většina lidí nejenže zaplatí 15procentní daň z výnosů, ale také z příspěvků zaměstnavatele. Pokud jim na penzijko přispíval. Od loňska ale zbytečně.
Podle finančního poradce skupiny Partners Davida Kučery se dá zdanění příspěvků zaměstnavatele vyhnout přestupem z transformovaného fondu penzijního připojištění do účastnického fondu doplňkového penzijního spoření, DPS.
„Převody pro klienty realizujeme běžně. Je nesmysl platit daň z příspěvku zaměstnavatele, když to není potřeba. Dříve lidé příspěvek nedanili v doplňkovém penzijním spoření jen v případě, že si zvolili tříroční rentu, od loňska je ale nově nedaní, i když si peníze v doplňkovém penzijním spoření vyberou najednou,“ upozorňuje na důležitou změnu Kučera.
Podle dat Asociace penzijních společností ČR (APS ČR) si v penzijním připojištění spoří na stáří stále necelé dva miliony lidí. V doplňkovém penzijním spoření překonal počet účastníků na přelomu roku hodnotu dva miliony.
Příspěvky zaměstnavatele na DPS se nedaní
Že se dá zdanění příspěvku zaměstnavatele vyhnout i v penzijním připojištění, potvrzuje i mluvčí APS ČR Jan Sedláček. Záleží ale na tom, jak má účastník stanovený takzvaný penzijní plán. Pokud v něm má uvedeno, že si peníze nevybere jednorázově, ale formou renty, příspěvek od zaměstnavatele nedaní.
„Naprosto drtivá většina lidí ovšem peníze chce a také vybírá najednou. A daní 15procentní daní jak výnosy z jimi zainvestovaných peněz, tak příspěvek zaměstnavatele,“ říká Sedláček.
A to jsou nemalé peníze. Příspěvek zaměstnavatele podle APS ČR pobíralo přes 1,2 milionu účastníků. Přičemž průměrný měsíční příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění činil 1 069 Kč, na doplňkové penzijní spoření to bylo 1 196 Kč.
I jednorázový výběr bez zdanění má podmínky
Také je ale třeba dodat, že i jednorázový výběr peněz z DPS bez zdanění příspěvků zaměstnavatele má své podmínky. Účastník si podle Sedláčka musel spořit na stáří alespoň deset let. Nabízí se pak otázka, zda se doba spoření v penzijním připojištění po přestupu zahrnuje do účasti v doplňkovém penzijním spoření.
„Do této doby se samozřejmě započítává i spoření ve starém penzijním připojištění. Důležitých je těch deset let. A je jedno, jestli je člověk strávil v penzijním připojištění nebo v doplňkovém penzijním spoření. A musí mu být 60 let a více,“ vysvětluje mluvčí Asociace.
Důležité je vědět, že pokud nechce účastník třetího důchodového pilíře danit příspěvek zaměstnavatele a zároveň vybrat úspory jednorázově, musí být v doplňkovém penzijním spoření. A ti, kteří zůstávají v penzijním připojištění, mohou do doplňkového penzijního spoření kdykoliv přestoupit.
Přestup ze starého penzijka do DPS není složitý
Že nejde o nijak složitou a časově a finančně náročnou transakci, potvrzuje David Kučera. „Přechod ze starého penzijka do doplňkového penzijního spoření bývá u většiny penzijních společností bezplatný,“ říká.
K tomu dodává, že od loňska se přechod z penzijního připojištění do doplňkového penzijního spoření navíc zjednodušil tak, že k převodu už nemusí nejprve dojít v rámci jedné penzijní společnosti. Prostředky z PP se dají rovnou převést i k jiné z penzijních společností.
Dále připomíná, že pokud se chtějí lidé vyhnout nejen zdanění příspěvku od zaměstnavatele, ale i zdanění výnosů ze zainvestovaných peněz, musí si zvolit za formu výplaty desetiletou rentu. Pak ze svého spoření na penzi nezdaní ani příspěvky zaměstnavatele, ani výnosy z vkladů.
Zdroj: idnes.cz